Sunku gyvenime? Tai per rimtai į save žiūrite

Ar žiūrite serialus apie gydytojų gyvenimą ir darbą ligoninėje? Puiku, nes aš tai ne, man tai kelia žiovulį. Man įdomiau advokatai, reklamščikai ar alternatyvus viduramžių pasaulis. Bet aš ne apie tai. Medicininių serialų nežiūriu, nes iš vienos pusės jie suklumpa ties subtiliais faktiniais dalykais ir man skauda žiūrėti į fakto klaidas, tai yra beveik fizinis skausmas. Iš kitos pusės nežiūriu, nes ten Amerika. Ta gerąją prasme, kur dalykai veikia, kaip turi veikti ir kur didžiausia problema yra, kad pacientui yra kažkas blogo ir priešas yra tik laikas, nes čia vėl imu patirti skausmą, nes jei veiksmas būtų Lietuvoje, didžiausias priešas būtų nepakankamas finasavimas. Ir dar saviveiklinė vadyba, ko pasekoje gautume užleistą pacientą, blogą priežiūrą ir dar palatos nebūtų tokios gražios, o tualetuose nebūtų popieriaus, muilo ir rankšluosčių. Bet vėl gi, aš ir ne apie tai, tikiuosi, nežiovaujate. Visi serialai turi bendrą tame, kad juose rodomi žmonės susiduriantys su stresinėmis situacijomis, žmonės, kurie turi dirbti su kitais žmonėmis, dėl kitų žmonių ir kitiems žmonėms. Ir ką medicininiai serialai parodo, tai pacientų charakterius, gydytojų žmogiškąją pusę ir tarpusavio santykius. Žinoma, tai hipotetiniai atvejai ir šiaip, kadangi nelabai juos žiūriu, daugiau ką pasakyti sunku. Bet jūs žiūrite. Ir jūs žavitės tokiais veikėjais kaip daktaras Namas, kurie gerai susitvarko su emocijomis ir visada laimi prieš paciento ligą, na, kiek tai įmanoma (gerai, gerai, mačiau daugiau serijų, nei norėčiau, nors man ir nepatiko).

Iš tiesų medikų darbe yra keli komponentai. Vienas yra klinikinis darbas. Bet turiu grįžti prie serialų. Dabar žiūriu Suits, jis apie Niujorko advokatus, kurie žiauriai kieti, wow kokie kieti, o jų darbas atrodo maždaug penkioms minutėms pokalbio su klientu, viena dvi valandos research apie atvejį, ir, ko neparodo, taipinimas. Ir bežiūrint atėjo nušvitimas apie tą stereotipinį pasakymą, kad medikai ir teisininkai yra panašūs. Nagi taip. Trumpas pokalbis su pacientu, tiek pat laiko reikalaujantis įvairios dokumentacijos pildymas ir tada žiūrėjimas į naujai ateinančius popierius, kai pacientas neekscesyvus ir jei koks nors išskirtinis, tada naršymas po knygas, straipsnius ir bet ką, kas nušviestų situaciją. Ir tuo metu spaudi kur skauda, arba kol pradeda skaudėti, nes kai randi kur skauda, žinai kur reikia tvarkytis. Su klinikiniu darbu yra emocinis komponentas. Kartais pacientų istorijos į paviršių iškelia labai asmeniškus dalykus, bet juos nuryji ir toliau būni profesionalas. Pacientai meluoja, nuslepia arba iškraipo dalykus, lyg jo būklė būtų gydytojo, o ne jo paties reikalas. Tada turi dar giliau knistis, kad pacientui parodytum, aš žinau, o tau čia skauda, todėl pasakyk kas dar negerai, nes kai vėl ką nors iškasiu, gali būti per vėlu. Studentai gali tai truputį pačiupinėti, užuosti, bet pernelyg į tai nėra įtraukiami. Tai šiek tiek lengviau. Emociškai. Kol kas.

Kitas komponentas yra mokslinis darbas. Nes, žinote, medicina yra mokslas. Jis neprivalomas. Bet trečios pakopos pensijų fondai irgi neprivalomi. Prie šito studentai irgi gauna prisiliesti. O, mes įsivaizduojame, kad darome labai reikšmingą mokslą, bet tada atsistojame prieš auditoriją ir mus sudirba tie seni balti chalatai savo klausimais, savo vertinimais, savo pastabomis, galiausiai išaiškėja, kad visas mūsų darbas bevertis, o žinios paviršutiniškos. Och, bet taip ir yra. Arba bent jau to mes bijome, kai gražinime Power Pointines prezentacijas. Jei mažiau abejoji dėl savo darbo ir jei gavai rezultatus tokius, kad vadovas irba komanda nusprendžia spausdinti, tada laukimas ir nerimas, ar priims, ar patvirtins, ar kas skaitys, ar kas cituos. Ir visa tai yra išbandymas tikėjimui savimi. Savo kompetencija, savo darbu, savo profesionalumu, ar tos žiovulį keliančios valandos nenuėjo veltui. Ir tai gali būti net sunkiau, nei tvarkytis su emocijomis, kurios kyla dėl pacientų.

Mediko darbo bene esminis dalykas yra komunikacija. Kalbėjimas. Bet nepaisant to, nepaisant to, kad mes mokomi kalbėti (turime tokį dalyką, kaip profesinis bendravimas), daug kas bijo kalbėti viešai. Kalbėti viešai tenka, visų pirma studijuojant, kai paruoši paskaitas. Paskui kai pristatinėji savo super-mega-awesome-earth-shaking SMD darbą. Kai pristatinėji pacientą bendrose vizitacijose ar penkiaminutėse. Kai kalbi konferencijose. Kai būni pastatytas prieš kameras, o žurnalistas laiko atkišęs mikrofoną ir prašo pakomentuoti apie vieną ar kitą atvejį. Ir t.t.

Prie ko aš vedu, yra tai, kad mediko darbas, bet ir turbūt daugybė kitų darbų, kurių gyvenime nedirbau, nedirbsiu ir apie kuriuos viskas, ką žinosiu, tai bus iš serialų, kur žmonės pavyzdingai aprengti, sušukuoti ir kur nei vienoje serijoje nesikartoja tie patys drabužiai, susijęs su susidūrimu su pačiu savimi. Kas aš esu, ką aš čia veikiu, ar man čia vieta, ar aš galiu tai padaryti, ar aš nenuvilsiu kitų, ar aš nenuvilsiu savęs, ar aš esu tai, kas aš norėjau būti, ar aš esu geriausia savo paties versija, ar tai, ką aš kalbu yra apskritai svarbu, ar aš… Bet juokingoji dalis ta, kad stebėtojas, pacientas, vertintojas, žiūrovas, klausytojas užduoda panašius klausimus, kurie prasideda „ar aš…“

Taip atrodo jūsų stresas. Čia yra kortizolio molekulė

Čia yra kortizolio molekulė. Taip atrodo jūsų stresas.

Prieš kelerius metus su Artima Siela gėrėme kavą, aš dėl kažko dramatizavau, nes žmonės mėgsta kurti dramas, ir tada gaunu atsakymą: „Niekam neįdomu. Niekas apie tave negalvoja. Visi galvoja tik apie save.“ Sėdėjau suraukusi snukutį, o kaip kitaip, mintyse sakydama, kad aš galvoju apie kitus žmones ir, kad man rūpi. Bet vis tiek tai padidino budrumą ir sumažino egocentrizmą. Ir tikrai. Aš niekam nerūpiu, nes kiti sau rūpi labiau nei aš. Jūs niekam nerūpite, na, bent jau ne tiems, kurių bijote, nes jie labiau rūpinasi savimi. Ir tai nėra savęs nuvertinimas. Tai greičiau leidžia turėti situacijos kontrolę. Nes jei mano oponentas galvoja ne apie mane, o apie save, tai man mažiau reikia jaudintis, kaip aš atrodysiu jam, o daugiau galvoti, kaip jam manyje pamatyti save, išgirsti save, t.y. ką jis nori matyti ir girdėti.

Ir tai vienas iš kertinių dalykų, kuris padeda kovoti su stresu, kai yra bendravimo situacijos, ir kai sakau bendravimo, turiu omenyje bent kokia komunikaciją, kūno kalbą, susirašinėjimus, skambučius, konsultacijas. kai žinai, kad nesi vienas susirūpinęs, susijaudinęs ir pasimetęs, kad visi aplinkui tokie, truputį guodžia, nes nesi visiškai pralaimėtojo pozicijoje.

O čia yra dopaminas ir taip atrodo jūsų džiugesys.

O čia yra dopaminas ir taip atrodo jūsų džiugesys.

O kalbant apie pozicijas, tiksliau, pozas, yra toks dalykas kaip nugalėtojo poza. Žinot tą triuką, kad jei keletą minučių (minučių, o ne keliasdešimt sekundžių) šypsositės (kad būtų lengviau, galima įsikąsti pieštuką), pasijausite geriau, na, langviau, linksmiau ir panašiai, žodžiu taip, kas skatina šypseną. Arba, kad jei perskaitysite žodį žiovulys, užsimanysite žiovauti (berašydama tekstą kokį ketvirtą kartą nusižiovauju.) Nebūtinai iš kartu, galbūt praėjus kuriam laiko, po to, kai perskaitysite žodį žiovulys, ir taip, visi žiovuliai tekste yra parašyti sąmoningai ir su tikslu, kad išgaučiau bent vieną žiovulį. O reikalas paprastas. Žmogus yra kūnas. o tai, ką laikote džiaugsmu yra tik nuobodi dopamino molekulė, kuri atsirdana iš suskaidytų aminorūgščių, kurios atsiranda iš baltymų, kuriuos greičiausiai gausite iš jautienos ir t.t. Ir tai, ką laikote emocijomis, pavyzdžiui baime, arba tai, ką laikote būsena, pavyzdžiui, pasitikėjimą savimi, yra labai kūniški dalyki, labai materialūs dalykai, kuriems įtaką galima daryti tokiomis pačiomis kūniškomis ir materialiomis priemonėmis. Pavyzdžiui, nugalėtojo poza: Rankos už galvos arba iškeltos, arba atpalaiduotos, kojos laisvos, gali būti pražergtos, esmė, kad jokio sukryžiavimo, jokio užsisklendimo, leiskite sau šokti ir iškelti rankas. Ypač tada kai jaudinatės. Pasijusite geriau.

LONDON, ENGLAND - AUGUST 09: Usain Bolt of Jamaica celebrates after winning gold in the Men's 200m Final on Day 13 of the London 2012 Olympic Games at Olympic Stadium on August 9, 2012 in London, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Useinas Boltas po eilinio laimėjimo. Poza tokia, kad užimtų kuo daugiau ploto. Tai kai norite, kad sektųsi irgi reikia užimti kuo daugiau ploto.

Ir prisiminkite, niekam jūs nerūpite, o pats esate tik kūnas, kūnas ir nieko daugiau. Ir tai yra gerai, nes kai žinai dalykus, gali daryti jiems įtaką. O tada pradėsite kitiems rūpėti ir būsite truputį daugiau nei kūnas.

ožiukai

10 komentarų

 1. Labas, esu abiturientas, perskaitęs absoliučiai visus tavo įrašus. Turi nuostabią rašybos dovaną :). Norėjau paklausti, galbūt žinai kokių balų pakaktų stojant į medicinos mokamą vietą VU arba LSMU? Ir ar yra tikimybė po semestro/metų/keletos pereiti į valstybės finansuojamą vietą?
  Ačiū. Lauksiu tolimesnių įrašų ;)

  • Ačiū, kad skaitai! :)

   Nuo mano stojimų iki dabar labai daug kas pasikeitė, tai viskas, ką žinau, kad stojančių daug, balai aukšti, bet kokie jie, nesidomėjau. Bet jei gausi iš visų valstybinių virš 95%, turėtum įstoti, manau. :D

  • atsakau į abituriento klausimą:
   į mokamą mažiausias svertinis balas turėtų būti gal mažiausiai apie 18,8-9, priklausomai nuo to, kiek ir kas tavo kartoje stos į mediciną. aš įstojau su 19,2 (visi balai svyravo 82-88) į mokamą, o tais metais į nemokamą galėjai papult su 19,3, čiut neverkiau, bet vis tiek džiaugiaus. po dviejų su puse metų (t.y. šiemet) dėl gerų rezultatų ir dėl to, kad visos nemokamos vietos prieš tai per du metus buvo išdalintos geresniems už mane, perėjau į nemokamą vietą. happy endas žodžiu, švenčiu, o šitas įrašas pats gerokai streso įvarė, bet galutinė mintis patiko, tai jei niekam nerūpi, tai viskas po*ui uraa!:))

 2. Bet juk stoja žmonės ir su mažesniais balais į mokamas vietas, o po to pereina į valstybės finansuojamas ;/.
  P.S. Kelk naują įrašą greičiau. :x

  • Nu tai ką ir sakau, jūs, moksleiviai, geriau žinote kaip ten yra su tais stojimais :)

   Turiu dabar labiau degančios veiklos :P

 3. Sveika. Esu moksleivė (būsima jauna 11-okė) ir norėčiau studijuoti mediciną. Iki šiol buvau labai stiprios nuomonės, kad medicina yra mano pašaukimas, bet po to, kai pasirinkau savo mokomuosius dalykus 11-tai klasei, manęs nepaleidžia mintis, kad gal vis dėlto medicina -- ne man? Žodžiu, klausimas toks: ar ypač dabar (o galbūt ir anksčiau), kai internauji (jei galima taip pasakyti) tavęs neužplūsta mintys, kad medicina ne tau, kad galbūt pasirinkai ne tą kelią? Suprantu, taip turbūt galvoja kiekvienas žmogus ir tai sveika, bet prašau atsakyt ir nuramink (o gal ir nenuramink) mano širdį nuo tų įkyrių minčių. :D ačiū.

  P.S. Ir jei įmanoma, duok kokį vieną tip, kurį būtum davusi sau, kai buvai moksleivė.:)

  P.P.S. Aš taip pat perskaičiau visus tavo postus ir galiu teigti, kad tavo blogas tikrai yra osom! Tik nesustok. :)

  • Ačiū ačiū ačiū! :)

   Kai mokiausi mokykloje, biologija man buvo vienas nuobodžiausių dalykų, o chemija, nors ir patiko, nesisekė taip gerai, kaip norėčiau (nu ir šiaip aš lanetinė humanitarė, man istorija ir literatūrą patinka :D). Todėl chill.
   Pirmiausia, tai sau atsakyk, kodėl manai, kad medicina ne tau? Dėl teorijos turinio? Dėl labai didelio kontakto su žmonėmis, dėl didelio mokymosi krūvio, dėl prastai apmokamo ir labai sunkaus darbo?
   Taip, man irgi buvo minčių, o gal ne medicina, o gal čia ne mano vieta, bet kai pradėdavau galvoti apie tai, kur labiau save įsivaizduočiau, pagalvojau, kad ten reikėtų kur kas labiau stengtis. Ir dar pagalvojau, ar orėčiau turėti tą 8-17 darbo dieną ofise. Dar turi dvejus metus apsispręsti ko nori iš gyvenimo.
   Visi darbai, kuriuos dirbsi, bus su žmonėmis, žmonėms ir apie žmones. Tai atsakyk į klausimą, kokio kontakto nori -- tiesioginio vienas su vienu. Komandinio, kai keliese dirbate su vienu projektu. o gal dirbti individualiai sau, retkarčiais pasikonsultuodama su kažkur esančiais kolegomis ir aptardama rezultatus.Ar tau patinka labiau sėslus darbas, ar toks, kur daugiau judesio. Ir apskritai, koks didžiausias tavo noras ir svajonė ir kaip tavo pasirinkta profesija derės prie jos.

   Medicina nuostabi tuo, kad tai labai įvairialypis darbas. Tai ir kontaktas su vienu žmogumi asmeniškai, tai ir komandinis darbas. Tai protinis darbas, o kartu ir fizinis. Dalį laiko sėdi, sėdi, sėdi, bet kartu tenka vaikščioti, lakstyti, judėti. Tai kartais bukas mechaniškas darbas, kai imi ir patiki monotonija, o kartais labai intelektualiai stimuliuojantis. Iš vienos pusės jis remiasi žmogiškuoju faktoriumi ir tais dalykais, kurie iš vadovėlių neišmokstami, bet tam, kad galėtum dirbti turi turėti LABAI DAUG teorinių žinių. Na, o galiausiai, tai studijų procesas ir tikrasis darbas labai mažai ką bendro turi. Tik tiek, kad būti mediku labai įdomu. Ir studijuoti įdomu. tad jei apsispręsi, žinok, kad ramybės niekada neturėsi. :D

Komentavimo galimybė išjungta.