Moterys, kurios nutraukia nėštumus

Tai vienas dažniausiai per google randamų mano įrašų. Nėštumo nutraukimo nesmerkiu ir neteisinu, bet tai nėra vienintelis pasirinkimas. Prieš nutraukiant nėštumą reikia labai gerai apsvarstyti, ar verta tai daryti. Jokiu būdu to nedarykite namų sąlygomis. Netikėtai pastojus yra ir kitų pagalbos galimybių, šiuo atveju gali pagelbėti Krizinio nėštumo centras. Galima skambinti darbo dienomis 9-19 val. šiais telefono numeriais: +370603 57726 ir +370603 57912

Kol vieni kuria planus, kaip čia uždraudžiant abortus padidinti gimstamumą, o kiti kovoja, kad taip neatsitiktų, kasdien, kiekvienoje ligoninėje, kurioje atliekamos nėštumo nutraukimo operacijos, atsigula kas kelias moteris kasdien, kurios tokiu būdu išvengia nenorimo vaiko. Nežinau ar tai gerai, ar blogai, bet taip yra, o tos moterys labai įvairios, kaip ir priežastys, dėl kurių jos ryžtasi tą nėštumą nutraukti.

FB_20140315_07_57_21_Saved_Picture

Abortas neturėtų būti kontracepcijos būdas.

Visų pirma, iki išsiaiškinant kas tai per procedūra, trumpai pasakosiu žmogaus (?) raidą nuo užsimezgimo momento. Nėštumo laikas skaičiuojamas nuo paskutinės mėnesinių dienos, taigi, vidutinė moteris, pastojusi prieš 2 savaites medicinoje skaitysis kaip keturias savaites nėščia, nes jos mėnesinės buvo prieš 4 savaites. Praėjus trims savaitėms po nesaugių lytinių santykių jau galima atlikti nėštumo testą ir gauti teigiamą rezultatą, o galima ir negauti, nes jie nėra absoliutaus patikimumo. Iki 3-ios savaitės yra gemalo laikotarpis, tada ląstelių makalynė ima po truputį įgauti gyvūnišką pavidalą. 3 savaičių organizmą galima supainioti su veršiuku, beždžionėle ar barsuku. Iki 8-os savaitės yra embriono laikotarpis, per tą laiką susiformuoja visi vidaus organai, bet nepatyrusi akis galėtų supainioti su pingvino embrionu. 20% nėštumų šiuo laikotarpiu nutrūksta savaime*. Tada jis tiesiog nebesivysto ir reikia pašalinti chirurgiškai, arba laukti, kol išsigimdys pats, vaizdas bus panašus kaip labai gausios menstruacijos. Nuo 9-os savaitės yra vaisiaus laikotarpis, jau pradeda veikti vidaus organai, visas likusias savaites jie bręsta ir toliau formuojasi. 12-oas savaičių vaisius yra maždaug 75 mm ilgio, iki šios savaitės galima nutraukti nėštumą. Jei tai nedomina, tai galima bandyti įžiūrėti kokios lyties žmogaus lauksite. Taigi, daugiau ir nebepasakosiu kas vyksta.

Nėštumo nutraukimas, arba abortas, arba interupcija, arba išvalymas, gali būti atliekamas keliais metodais. Iki 6 savaites procedūra yra paprastesnė, greitesnė, pigesnė ir, rašo, net neskausminga, na, bent jau anestezijos nebūna (todėl ir pigesnė). Tai ir yra tas vadinamas valymas, vaisius mažu siurbliuku, net neplečiant gimdos kaklelio yra išsiurbiamas iš gimdos. Ir viskas, galima eiti namo. Procedūrą galima atlikti poliklinikoje. Nuo 7-os sav. vaisius jau perdidelis, kad būtų galima neplėsti gimdos kaklelio, todėl reikia gultis į ligoninę, gauti narkozę, o kaklelis plečiamas priklausomai nuo nėštumo savaitės. Čia vėl, galimas išsiurbimas, o galimas išgramdymas tokiu įrankiu, vadinamu abortcangu (net nežinau, kaip jis iš tiesų vadinamas ir kaip reikia rašyti, jis panašus į kažką tarp kiuretės ir replikių). Šiaip jau, teoriškai, nėštumo nutraukimas neturi jokių pasekmių. kai kuriais atvejais, psichologiškai moteriai geriau jau nutraukti nėštumą, nei gimdyti. Ne psichologiškai yra visi kiti geresni už vaiką dalykai, dėl kurių ji tam ryžtasi. Taigi, vaisingumas po aborto nesutrinka. Tada kaip čia išeina, kad visokios davatkos gąsdina, kad jei pasidarysi abortą, daugiau niekada neturėsi vaikų. Kadangi medicinoje šimto procentų niekada nebūna, tai ir komplikacijų gali pasitaikyti. Viskas yra dėl trijų dalykų: 1) moters anatomijos, imuninės funkcijos ir kitų ypatybių, 2) ginekologo patyrimo, 3) nenumatytų netikėtumų, nes kad ir kaip bebūtų procedūra daroma truputį akluoju būdu. (Bet vis tiek iš šono tai atrodo visiškai nekaltai, palyginus su krūtų mažinimo operacija.)

Pagrindinės komplikacijos yra vaisiaus likučiai ir infekcijos su uždegimais. Uždegimas irgi gali prasidėti dėl vaisiaus likučių. Jei tų likučių pasitaiko, procedūrą reikia kartoti ir juo pašalinti, tada vėl viskas būna gerai. Normaliose įstaigose, t.y. turbūt visose sveikatos priežiūros įstaigose yra pakankamai laikomasi sterilumo, kad infekcijos užnešimo būtų išvengta, nors, deja, visko gali pasitaikyti. Blogiausiu atveju, t.y. nevartojant antibiotikų, arba jei jie neveiksmingi, vidiniuose lytiniuose organuose atsiranda sutinimas, išveša jungiamasis audinys, atsiranda sąaugos ir tada kiaušialąstė nebegali pasiekti gimdos, o tai reiškia, kad nėštumas tampa irgi neįmanomas. Jei nepašalinami vaisiaus likučiai, mechanizmas panaus, tik tas svetimkūnis, prieš kurį organizmas taip sureaguoja, yra ne bakterijos. Dėl suprantamų priežasčių, komplikacijos yra dažnesnės po kriminalinių abortų, tai tokie nėštumo nutraukimai, kuriuos atlieka Marytė savo konspiracinio buto virtuvėje spiritu nuvalytais tam nepritaikytais įrankiais. Marytė negali tinkamai išplėsti gimdos kaklelio, tinkamai nuskausminti ir tinkamai pašalinti visko, kas yra gimdoje, kadangi moteriai skauda, tai ten viskas spazmuoja ir gimdoje lieka liekanų, be to, kadangi Kazytė nepakankamai ilgai spirite laikė įrankius ir šiaip, juos ne spiritu valyti reikia, nes to neužtenka, tai mergelai užneša infekciją, o dar kadangi Marytės patyrimas toks šiaip sau, tai mergelei praduria gimdą, nes taip irgi būna. Galiausiai pas Marytę ėjusi mergina ne tai, kad lieka nevaisinga, ji nelabai lieka gyva. Kriminaliniai abortai pasaulyje išlieka reikšminga mirties priežastimi. Normaliose šalyse, t.y. tose, kurios abortų nedraudžia, o randa kitų būdų vaisingumui kontroliuoti, kriminalinių abortų (beveik) nebūna. O ir kam, su gydytojo siuntimu galima pasidaryti už 200-300 litų, jei be siuntimo, o iki 6-os savaitės, tai tiek ir be siuntimo, nelygu pasirinkta įstaiga. Visai sukrapštoma suma. (Šiaip ar taip, pigiau, nei auginti vaiką, kas kai kurioms yra stiprus argumentas.)

Aš nei pateisinu, nei smerkiu, nei skatinu, nei bandau sulaikyti nuo abortų. Gal dėl to, kad nuo gana ankstyvo amžiaus teko apie tai skaityti iš įvairių pusių, o dabar dar ir matyti tas moteris, kurios tai pasirenka. Bet kuriuo atveju, kaip jautresni asmenys pasakytų nužudyti savo vaiką nėra lengvas sprendimas, ir nereikia iškarto pasmerkti tai pasirenkančių moterų. Jos pasirenka tai, kas yra joms tuo metu geriausia. Moterys, kurias mačiau, yra labai įvairios. Tai dar moksleivės, tai jau vaikų turinčios moterys, tai merginos be vyro, tai jau kelis kartus abortą pasidariusios dar negimdžiusios moterys, tai tos, kurios neišgalės užauginti ir elementariai išmaitinti vaiko, tai tos, kurios tiesiog nenori vaikų. Tai tos, kurios pastojo visiškai netyčia, per tą vienintelę nesaugią aistros akimirką, kurioms nesuveikė kito ryto tabletė, arba tos, kurios apsiskaičiavo kalendoriniu metodu vengdamos vaikų, tai moterys, kurios bijo, kad vaikas dėl jų gyvenimo būdo gali gimti nesveikas, nes gi pastojo netyčia, o nuo to laiko vartojo vaistus, alkoholį, rūkė, nesveikai maitinosi, t.y. negavo pakankamai folio rūgšties, ir panašiai. labai lengva būtų nuteisti tas moteris ir pavadinti jas beširdėmis, šiukšlėmis ar pasileidėlėmis. Ligoninėje, kur dabar turime internatūrą, prieš nutraukimą moterys turi pasirinkti kodėl nutraukia nėštumą, variantai yra maždaug; nenori vaikų, neturi vyro, neturi būsto, nepatenkinamos ekonominės sąlygos, nėra vietų vaikų darželyje** ir kt.

Kai ateis laikas, jos pagimdys. Arba jau pagimdė. Dabar jos neišleidžia į pasaulį nemylimo vaiko, neaprūpinto vaiko. Ir tai gerai, kad negims vaikas, kuris negaus tėvų dėmesio ir meilės. Kad negims motinos gyvenimo būdo pažeistas vaikas. Kad negims vaikas iš prievartos. Renkant anamezę kituose skyriuose iš moterų, sergančių pačiomis įvairiausiomis ligomis, galima sužinoti, kad jos irgi buvo pasidariusios valymus, paprastai tos moterys būna pagimdžiusios po vaiką, du ar daugiau. Ir nutraukimų irgi turėjusios įvairiai. Tokių moterų daug. Ir vėlgi, jos labai įvairios. Bet beveik visos, kai atėjo laikas ir noras atliko tą savo biologinę funkciją, kurios taip iš jų tikisi visuomenė ir kažkoks giluminis gamtos šauksmas. Smarkiai abejoju, ar atsirastų moterų, kurios darosi abortą, nes šiaip, neturi ką veikti, jos ryžtasi atsisakyti nėštumo, nes tai šiuo metu yra geriausia tiek joms, tiek vyrui, tiek vaikui.

Be abejonės, būtų geriau, jei būtų to nėštumo išvengta kitais būdais, pavyzdžiui naudojant hormoninę kontracepciją, patogiausią, bene patikimiausią ir saugų būdą. Bet taip ne visada išeina. O šiaip geriausias būda yra ne teisti ir smerkti, o paguosti ir nuraminti, kai reikia. bet iki tol šviesti, mokyti, pažindinti su kas ir kaip.

FB_20140315_21_02_24_Saved_Picture

____

* Jei 20% atrodo daug, tai 50% nėštumų nutrūksta iki 2 savaites. Ir dauguma moterų net nesužino, kad buvo nėščios, apvaisinta kiaušialąstė niekur nesiimplantuoja ir niekas neįvyksta. Normaliu laiku arba truputį anksčiau pasirodo menstruacijos ir galima bandyti iš naujo.

** Kad nutraukia nėštumą dėl vietų darželyje trūkumo nemačiau, kad kas žymėtų. Klaipėdoje gal tokios problemos nėra. Vilniuje siūlyčiau surengti socialinę akciją, rekomenduočiau planuojančioms nėštumo nutraukimą moterims masiškai išsakyti šitą argumentą. Ir dar pasiskelbti kokiame naujienų portale: „Mes pasidarėme abortą, nes nėra vietų darželiuose“.

P.S. Pasaulyje yra dar vienas, medikamentinis nėštumo nutraukimo būdas. Jis taikomas iki 7-os savaitės, vėliau efektyvumas gerokai mažėja. Nepageidaujamų reakcijų gerokai mažiau, jis gerokai saugesni ir švelnesnis, sukeliantis mažiau diskomforto, tačiau dėl Bažnyčios pasipriešinimo Lietuvoje neregistruotas.

18 komentarų

 1. Man atrodo reikia abortus drausti. Juk jeigu nenori vaiko auginti -- nebūtina jo ŽUDYTI, gali palikti valstybei, gal jis ir nebus laimingas be tėvų, o gal ir bus (daug vaikų, turinčių tėvus irgi yra nelaimingi, tai gal visai nebegimdom?) Bet štai poniutės vaikelį pasidaro, o pačio gimdymo kentėti nenori, joms geriau jau vaiką nužudyti…

  • as tai nenoriu daryti aboto bet mane vercia vyras tai daryti gal galit man patarti nors ka man daryti

    • Kas per vyras??! Užstatė ir išvalymą liepė darytis… Meskit jūs tik jį von! Pagalvokite apie pasekmės po aborto.. Skirkites su juo kitos išeities nematau.

  • ka jus nusikalbat , pagimdyti ir i vaiku namus ale geriau ? simta kart geriau iki 12sav pasidaryt isvalyma, nei kenteti gimdymo skausma ir palikti vaika vaiku namie!!!! AS TURIU SUNU , kuris atėjo per gimdymo skausmus , maniau mirsiu, o jis vargšiukas liks be mamytės… viskas puiku , gimė sveikas, augam, bet 2negimdyčiau nors ir 1milijona duotu!!!! jei pastociau , neduok die, tai tik i6valyma daryciau

 2. Butu idomu paskaityti jusu nuomone apie hormonine kontracepcija. Kokios pasekmes po ilgo vartojimo? 90% moteru is mano pazytamu rato yra pries (visos vartojo kontracepcija 6 metus ir ilgiau) nes pasekmes yra dideles.

 3. O kas yra didelės pasekmės? Hormoninės kontracepcijos rūšių yra labai daug, tad generalizuotai kalbėti labai sudėtinga. Ir vienoms moterims tinka vieni būdai, kitoms kiti. Bet iš principo ji buvo sugalvota taip, kad net ilgą laiką vartojant būtų saugi. O iš kitos pusės, ne visi vaistai pasižymintys kontraceptiniu poveikiu yra kontraceptikai, t.y. nėra skirtis saugotis nuo nėštumo, labiau skirti gydyti tam tikrus su hormonų disbalansu susijusius sutrikimus.

 4. Baisu skaityti tokius straipsnius, kai noriu pastoti, o tai padaryti nėra taip paprasta. Kaip moteris gali nenorėti vaikelio…

 5. Sveiki. Ar galite placiau papasakoti kaip vyksta vaisiaus valymas iki 6 savaiciu ? Kaip vyksta nuskausminimas ? Ar pati procedura skausminga ? Kiek laiko uztrunka ? Aciu

 6. Rytoj darausi valyma… aišku yra visokiu minčiu, kas butu jei gu būtų… Gaila, tačiau čia Lietuva minimumas yra 300e… aš pati nedirbu esu studente, antrakurse… mus galetu išlaikyti tik vyras… bet gi čia Lietuva…vyras ir neuždirbs daugiau nei 450e… o kur butas? maistas? drabužiai ? vaiko aprupinimas ?? o kaip man baigti moklsus??? kaip už juos sisimoketi su vaiku ant ranku ??? kaip? važiuoti vyrui i užsieni ? palikti mus vienus ir vergauti puse metu kitur ? tai ne gyvenimas … Vaikas turi augti normalioj šeimoje su tevu ir motinu, turi būti aprupintas ir gyventi savuose namuose, o ne klaidžioti po senelius ir tetas… ,mes tiesiog per jauni, aš per jauna … del to tam nesiryžtu, nenoriu auginti vaiko nežinodama ka jam duoti valgyt ir kaip pragyvent … kaip isigyti nuosava busta,kaip baigti mokslus,kaip susirast padoru darba..tikiuos neteks gailetis, bijau tik vieno… bet tikiuos viskas bus gerai… Ir nera čia ko smerkti … ne visi gali sau tai leisti …

  • O kur darysies,kokia kaina? Čia su siuntimu ar be? Kiek tau sav?

 7. Sveiki turiu klausima prasau padeti ar pries menesines pastoti galima? Nors ir polytiniu santykiu susirgus mestruacijoms sergama maziau dienu nei i prastai

 8. ar ymanoma pastoti po aborto jei as 8 savaite nescia esu prasyciau i emaila atsakyti ir kokios gali buti komplikacijos

 9. Sveiki. . Jei dariausi valyma Lietuvoj pries gerus 3 metus,ir dabar esu kitoje salyje, ar darant valyma cia daktarai matytu kur nors kompiuteryje, kad kazkada Lietuvoj darytas nestumo nutraukimas? P.s dariau legaliai . Kiek pamenu tik popieriuka pasirasiau ten, ir dariau privacioj klinikoj

 10. Sveiki,aš laukiuosi ir nori būtinai daryt isvalyma,gal kuri žino kiek kainuoja dabar su siuntimu? Ir ar tyrimus reik turėt pasidarius kokius?

Komentavimo galimybė išjungta.